0912-2509458

تلفن تماس

021-44664302

تلفن تماس

تهران، اکباتان

فاز 2، بلوک 18

شنبه تا جمعه: 10:00 - 21:00

ساعات کاری

پرسش و پاسخ

در این بخش مشکلات و ایرادات رایج در یخچال، فریزر و ساید را برای شما عزیزان گردآوریی و بصورت پرسش و پاسخ قرار داده‌ایم. برای بررسی و عیب‌یابی دقیقتر لطفا با ما تماس بگیرید تا با اعزام کارشناس مشکلات یخچال شما را مرتفع سازیم.

پرسش و پاسخ

 • درب یخچال کامل بسته نمی‌شود، علتش چیست؟

  در مورد این مشکل معمولا خود درب یخچال به مشکل میخورد، دلیل آن هم اینست که درون درب، قسمت بار وجود دارد و معمولا بطری‌های سنگین درون آن چیده می‌شود که این سنگینی باعث افتادگی درب یخچال می‌شود.

  دلیل افتادگی درب هم بخاطر بوشن پلاستیکی است که به مرور زمان ممکن است خورده شود و در نهایت بشکند، که در این حالت بوشن و لاینر درب خراب می شود و باعث افتادگی درب می‌شود.

  دلیل دیگری که ممکن است در یخچال‌‌های تک درب که دارای درب بلند می‌باشند، درب به درستی بسته نشود، تاب برداشتن درب به دلیل بی کیفیتی است. در بعضی مواقع هم در این یخچال‌ها، ممکن است مشکل از شاسی کابین باشد، که با تراز کردن یخچال، مشکل تا حدودی برطرف می‌شود.

 • لاستیک دور درب یخچال فرسوده شده، امکان تعویض وجود دارد؟

  لاستیک‌ یخچال در سه نوع فشاری، پیچی و پرسی وجود دارد. لاستیک‌های فشاری معمولا روی یخچال‌هایی که دارای گرید بالا هستند وجود دارند و تعویض آسانی نیز دارند، و یخچال‌هایی که دارای گرید متوسط هستند دارای لاستیک‌های پیچی هستند که این‌ها هم تعویض آسانی دارند، اما لاستیک‌های پرسی روی دستگاه‌های گرید پایین وجود دارد که با توجه به کیفیت فوم درب یخچال و مهارت تکنسین تعویض نسبتا آسان و قابل قبولی می‌توانند داشته باشند.

 • موتور یخچال روشن نمی‌شود؟

  موتور یخچال به اصطلاح یک مصرف کننده می‌باشد، و در واقع با یک کلید کنترل می‌شود، کلید می‌تواند بصورت دیجیتال همراه با صفحه نمایش باشد و یا بصورت کلید مکانیکی(ترموستات) باشد. مشکل و خرابی مربوطه می‌تواند از کلید دیجیتال(برد فرمان)، ترموستات و یا خود موتور(کمپرسور) باشد.

 • یخساز یخ بیرون نمی‌دهد؟

  سیستم یخ‌ساز یخچال دارای بخش‌های سنسور، ماشین یخساز، ماشین تخلیه یخ و برد فرمان می‌باشد. نحوه کار یخ‌ساز به این صورت است که سنسور متصل به قالب، تشخیص می‌دهد که آیا قالب آب دارد یا آب قالب منجمد شده است یا خیر،برد فرمان با سنسور متوجه وضعیت قالب می‌شود و سپس در صورت امکان اجازه تخلیه یا به اصطلاح بیرون راندن یخ را می‌دهد.

  مشکلات مربوط به این موضوع می‌تواند به چند دلیل باشد، اگر قالب یخساز آب گرفته و منجمد کرده باشد و یخ بیرون ندهد:

  • ممکن است مشکل از سنسور باشد
  • و یا خود قالب مشکل داشته، در این مورد که اکثرا اتفاق می‌افتد زبانه قالب هنگام تخلیه دچار شکستگی می‌شود
  • و در مواقع خیلی کم ممکن است مشکل از برد فرمان باشد
 • فریزر یخچال یخ نمی‌بندد؟

  این مشکل به طراحی یخچال بستگی دارد، اگر یخچال قدیمی باشد و لوله‌مویی آن ابتدا وارد فریزر و بعد وارد یخچال شده باشد، در این حالت مشکل از سنسور دیفراست(سیستم ضد برفک) دستگاه می‌باشد. و اگر لوله مویی ابتدا وارد یخچال و بعد وارد فریزر شده باشد، مشکل ممکن است از نشتی گاز باشد.

  و یک دلیل دیگر که ممکن است باعث کار نکردن فریزر یخچال شود، کار نکردن فن است، این مشکل در سیستم‌های نوفراست رخ می‌دهد.

 • گاز یخچال خالی شده؟

  خالی شدن گاز یخچال دلایلی مختلفی می‌تواند داشته باشد، نشتی گاز می‌تواند در قسمت پر فشار یا در قسمت کم فشار یخچال رخ داده باشد، قسمت پر فشار به کندانسور یخچال و قسمت کم فشار به اواپراتور یخچال گفته می‌شود. با مدت زمان خالی شدن خالی شدن گاز می توان فهمید نشتی از کدام قسمت است، اگر در عرض یک یا دو روز خالی شده باشد نشتی از اواپراتور است و اگر در عرض یک یا دو هفته یا بیشتر باشد نشتی از قسمت کندانسور یخچال می‌باشد.

 • دلیل صدای بیش از حد یخچال چیست؟

  صدای بیش از حد یخچال دلایلی مختلفی می‌تواند داشته باشد:

  • ممکن است از خود کمپرسور باشد در واقع مکانیک کمپرسور به مرور زمان مقداری ضعیف می‌شود و به اصطلاح جا باز می کند و سیلندر کمپرسور لق می‌شود.
  • ممکن است صدا از پایه‌های کمپرسور باشد، پایه‌ها لاستیکی هستند و به مرور زمان با حرارت خود کمپرسور خشک می‌شوند و حالت لرزه‌گیری خود را از دست می‌دهند، در این حالت کمپرسور با لرزش کار می‌کند که باعث سروصدا می‌شود.
  • اگر سیستم یخچال فن داشته باشد و نوفراست یا نیمه نوفراست باشد، صدا ممکن است از فن باشد. دلیل خرابی فن می‌تواند از بوش آن باشد.
  • و در یخچال‌هایی که سیستم آن‌ها نوفراست کامل باشد، زمانی که اواپراتور برفک گرفته باشد و در بازه‌هایی بخواهد برفک را آب کند، کابین ممکن است هنگام آب شدن برفک‌ها مقداری گرم شده و ایجاد صدا کند.
 • فریزر و فضای داخلی یخچال برفک می‌زند؟

  در سیستم‌های دیجیتال که دارای برد فرمان هستند، مشکل و خرابی میتواند از سنسور کابین یا از خود برد فرمان باشد. اگر خرابی از سنسور یا از برد فرمان باشد به هر صورت سیستم یکسره کار می‌کند و این باعث یخ زدگی داخل یخچال می‌شود.

  در سیستم‌های قدیمی و مکانیکی خرابی می‌تواند از ترموستات باشد، به طوری ترموستات یکسره کار میکند و باعث یخ زدگی داخل یخچال می‌شود.

 • درجه یخچال خراب شده و دمای درستی را نشان نمی‌دهد؟

  این مشکل معمولا در سیستم‌های دیجیتال رخ می‌دهد، اگر یخچال با برد فرمان کنترل شود این مشکل می‌تواند در کارکرد دستگاه تاثیر گذار باشد و باید تعمیر شود، و اگر این مشکل فقط از نشانگر دما باشد، که به عنوان ترمومتر روی یخچال نصب شده است، در کارکرد دستگاه تاثیرگذار نیست، چون دستگاه بصورت مکانیکی از داخل کابین کنترل می‌شود.

 • چرا فضای داخلی یخچال یخ می‌زند؟

  در سیستم‌های دیجیتال که دارای برد فرمان هستند، مشکل و خرابی میتواند از سنسور کابین یا از خود برد فرمان باشد. اگر خرابی از سنسور یا از برد فرمان باشد به هر صورت سیستم یکسره کار می‌کند و این باعث یخ زدگی داخل یخچال می‌شود.

  در سیستم‌های قدیمی و مکانیکی خرابی می‌تواند از ترموستات باشد، به طوری ترموستات یکسره کار میکند و باعث یخ زدگی داخل یخچال می‌شود.

 • به جواب سوال خود نرسیدید!

  با استفاده از فرم زیر، سوالات خود را مطرح کنید، تا کارشناسان ما بررسی و پاسخ را در وبسایت درج کنند.